Brak wiedzy to podstawowy czynnik dla którego młodzi, początkujący adepci siłowni marnują nie tylko pieniądze, lecz także zdrowie. Co zrobić by uniknąć wielu błędów i rozczarowań?
fit.pl
2010-07-16 00:00
Udostępnij
Początki treningu i suplementacji
podnoszenie-ciezarowSuplementy – to od nich w pierwszej kolejności zaczynają młodzi, początkujący siłacze, licząc na niespotykane efekty. To często wpływ starszych kolegów z siłowni, którym początkujący szybko chcą dorównać. Niestety w wielu przypadkach kierują się fantazją, zamiast rozsądkiem.

Co roku w sklepach pojawiają się coraz to dziwniejsze suplementy mające poprawić urodę i zdrowie. Niestety, nie wszystkie są zdrowe. Łykając je, nie kontrolujemy ich czasem zgubnych konsekwencji, a skutki uboczne potrafią wymknąć się spod kontroli. Dlatego pierwsza rada – kupuj tylko sprawdzone suplementy. Znana marka będąca od lat na rynku na pewno jest wyznacznikiem jakości oferowanego towaru. Zanim cokolwiek kupisz – poczytaj o tym na forum kulturystycznym, wielu ludzi na pewno chętnie wymieni się doświadczeniami. Warto o zdanie spytać także sprzedawcy.

Najważniejsze to co jemy

Pamiętaj także, że odpowiednia dieta (naturalna, oczywiście) to 70% sukcesu na siłowni, pozostałe 30 procent to odpowiedni, wyważony i proporcjonalny do umiejętności trening. Suplementami wspomagaj się, gdy będziesz mieć staż treningowy min. 1,5 roku – na początek daj swoim mięśniom szansę na naturalny trening.

Zanim przejdziemy do szczegółów, kilka ważnych informacji:

Woda - podczas intensywnych ćwiczeń nasz organizm potrzebuje zaopatrzyć się w dużą ilość wody. Bez niej – nawet nie idź na siłownię. Ubytek wody w organizmie obniża wydolność fizyczną, szybkość oraz siłę. Pamiętajmy, że woda występuje we wszystkich organach człowieka i stanowi 60% wagi jego wagi. Dlatego niedobór wody po wysiłku fizycznym, trzeba koniecznie uzupełniać. Pijmy powoli, małymi łykami, najlepiej podczas przerw w treningowych seriach. Zapobiegnie to odwodnieniu organizmu, w szczególności podczas letnich upałów.

Unikać napojów typu coca-cola, nie wspominając już o piwie. Widziałem już takie obrazki i przyznam, że ze sportem nie ma to nic wspólnego. Woda wpływa także pozytywnie na naszą muskulaturę, lecz oczywiście każdy kij ma dwa końce – nadmiar wody na pewno nie przyczyni się do wymarzonej sylwetki.

Teraz coś, o czym większość początkujących zapomina lub zupełnie bagatelizuje – dieta. To najważniejszy punkt. Krótko mówiąc – wyrzuć z talerza wszystko co niezdrowe, zastąp to produktami o najwyższej jakości, które zostały wytworzone naturalnie.

[-------]Wylicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne – odpowiedni program znajdziesz w sieci – np. tutaj. Będziesz wiedział, ile potrzebujesz kalorii i jak zaplanować odpowiednią dietę. Tym samym dostarczysz organizmowi tylko niezbędnych, zdrowych kalorii i unikniesz efektu zalania tłuszczykiem. Oczywiście działa to też w drugą stronę.
Należy pamiętać, że menu musi być urozmaicone – tylko wtedy dostarczysz sobie niezbędnych substancji odżywczych. Dieta z treningiem musi łączyć się w jedną całość, tworzyć harmonię.

Białka, tłuszcze i węglowodany będą naszym źródłem energii. Dietę uzupełniajmy warzywami i owocami, gdyż zawierają one ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy. Poczytaj także o zasadach zdrowego odżywiania.

Jeśli chodzi o trening, to pamiętaj że musi być ciężki – tylko taki przynosi efekty i oczekiwane rezultaty. Tylko nie przesadź – zakwasy to zmora każdego ćwiczącego, dlatego z głową dobieraj odpowiedni program treningowy. Przed każdym treningiem rozgrzewka – pozwoli uniknąć przykrych kontuzji. Najważniejszy jest dobrze dobrany plan. Jest to metoda prób i błędów, dlatego kulturystyka jest sportem dla osób wytrwałych.

Dopiero teraz suplementacja

Po tych kilku informacjach, możemy przejść do suplementów. Ważny jest rodzaj odżywki, którą wybierzemy. Wybierajmy tylko te sprawdzone marki - Olimpa, Treca, HI Tec-a, Bio Tech-a, Activie, Uniwersala oraz Megabola. To producenci z najwyższej półki.

Rola odżywek jest często przeceniana pod wpływem reklam producentów środków wspomagających. Suplementacja ma jedynie sens jeśli spełnimy wszystkie te czynniki, które wymieniłem wcześniej – tj. prawidłowy trening , zapewnienie odpowiedniej ilości wody w organizmie jak i zbilansowana, odpowiednia dieta połączona z odpowiednią dawką witamin.

Niestety, niektóre suplementy opierają się wyłącznie na statystycznych przypuszczeniach nie potwierdzonych wiarygodnymi badaniami naukowymi. Dlatego przestrzegam, nie ekscytujmy się zdrowo 'magicznymi efektami'. Suplementy dostarczają pewnych substancji odżywczych, które w pewnych warunkach mogą zwiększyć efektywność treningu.

Suplementacja tylko w połączeniu z dobrą dietą i treningiem może przynieść wymierne rezultaty.

Jeśli chodzi o kwestie – co, jak i kiedy stosować – wszystko zależy od tego jak ułożysz sobie dietę. Sam musisz poznać własne ciało i obserwować efekty diety i ćwiczeń. Jeśli w twoim menu jest mało produktów białkowych – kup odżywkę białkową, jeśli brakuje węglowodanów – sięgnij np. po ZMA. Gdy poznasz już siebie, dobór odżywki będzie znacznie prostszy.

Pamiętaj jednak, że najlepszym suplementem jest zdrowa żywność. Pomyśl – nasi przodkowie i bez tego byli sprawni i umięśnieni – nie potrzebowali odżywek, nie wspominając już o środkach androgennych. Pięknem ludzkiego ciała fascynujemy się od dawna – przypomnę tu idealnie zbudowanych greckich herosów, gdzie tzw. posągowa muskulatura przetrwała do dziś i dla wielu jest jedynie marzeniem... Ale czy oni używali suplementów? Wątpliwe, żeby w tamtych czasach coś takiego istniało, nieprawdaż?

www.fit.pl