Układ układów, czyli o budowie i funkcjach układu pokarmowego

Organizm człowieka to biologiczny fenomen. Na jego całość składa się kilka układów, które wzajemnie się dopełniają i jeden bez drugiego istnieć nie może. Do w pełni sprawnie działającego organizmu ludzkiego konieczna jest symbioza tych struktur. Jedną z najbardziej istotnych układów jest układ pokarmowy, który spełnia kluczową rolę w życiu i funkcjonowaniu człowieka. Sercem układu pokarmowego jest żołądek. 
fit.pl
2016-06-22 00:00
Udostępnij
Układ układów, czyli o budowie i funkcjach układu pokarmowego
Budowa układu pokarmowego człowieka

Tak jak pojazdy mechaniczne potrzebują paliwa, podobnie ludzki organizm go wymaga. Dla człowieka paliwem są pokarmy i płyny, które przyjmuje, a które dostarczają organizmowi niezbędnej do życia energii. Za przyjmowanie pokarmów, przygotowanie do trawienia, trawienie oraz wydalanie niestrawionych resztek odpowiada układ pokarmowy. Proces trawienia rozpoczyna się już na samym początku spożywania pokarmów. Pierwszym elementem przewodu pokarmowego człowieka jest jama ustna. To do niej na początku trafiają pokarmy, gdzie zostają rozdrabniane przez zęby i zmieszane ze śliną, w której znajdują się pierwsze enzymy trawienne. Następnym elementem układu pokarmowego człowieka jest gardło. Gardło jest elementem wspólnym układów oddechowego i pokarmowego. Przez nie przechodzi pokarm, a następnie przez przełyk, po czym dostaje się do centralnego ośrodka ludzkiego przewodu pokarmowego - żołądka.

Centrum trawienia

Żołądek jest bardzo ważnym elementem całego organizmu. Ten umięśniony worek potrafi znacznie zwiększać swoją objętość. Na budowę żołądka składają się pokłady mięśni. Wewnętrzna ściana żołądka wysłana jest błoną śluzową, na której umiejscowione są gruczoły odpowiadające za produkcję soków żołądkowych. Soki żołądkowe spełniają kluczowe zadanie w prawidłowym trawieniu pokarmów. W skład soków żołądkowych wchodzą: kwas solny, śluz, enzymy trawienne, sole mineralne oraz woda. Każda z tych substancji spełnia ważną rolę. Śluz ochrania ściany żołądka przed żrącym działaniem kwasów, a kwas solny i enzymy trawienne działają na pokarmy rozkładając je i biorąc udział w procesie trawienia konkretnych składników odżywczych. Bogate umięśnienie budowy żołądka w mięśnie gładkie pozwala na mieszanie spożytych pokarmów z sokami żołądkowymi. Soki zamieniają pokarm w miazgę pokarmową, która transportowana jest do kolejnego elementu budowy przewodu pokarmowego, gdzie dokonuje się wchłanianie wartości odżywczych z pokarmów do całego organizmu. Tą częścią jest jelito cienkie. Jelito cienkie to także niezmiernie ważna część układu pokarmowego. Na jego budowę składa się dwunastnica, jelito czcze oraz jelito kręte. To w jelicie cienkim proces trawienia wchodzi w końcową fazę. Dwunastnica połączona jest z dwoma najważniejszymi organami trawiennymi: wątrobą i trzustką. Jelito cienkie wchłania do krwi i limfy wszystkie elementy odżywcze zawarte w pokarmie, które rozprowadzane są po całym ciele dostarczając organizmowi niezbędną do życia energię. Ostatnim elementem budowy układu pokarmowego człowieka jest jelito grube. Po procesie trawiennym, który miał miejsce w żołądku i jelicie cienkim, resztki pokarmu przemieszczają się do jelita grubego, gdzie trawienie zostanie zakończone. W jelicie grubym również następuje wchłanianie wartości odżywczych. Wchłaniana jest woda, witaminy i aminokwasy. Resztki niestrawionego pokarmu tworzą masę, która zostanie wydalona.

Układ na wagę złota

Układ pokarmowy człowieka jest częścią systemu organizmu i pełni w nim bardzo ważne role. Proces trawienny jest kluczowy dla funkcjonowania organizmu. Bez funkcji trawienia pokarmów zaburzone zostają wszystkie funkcje życiowe. Dzięki przewodowi pokarmowemu pokarmy rozkładane są w jego wnętrzach i zamieniane na związki odżywcze, witaminy i minerały, które napędzają wszystkie inne układy w ciele człowieka, dostarczają mu niezbędnej energii do funkcjonowania. Konieczne jest więc dbanie o jego kondycję i sprawność. Zarówno przewód pokarmowy, jak i gruczoły, które wspomagają jego funkcjonowanie, czyli wątroba, trzustka oraz ślinianki wymagają dbałości przez człowieka. Wiadomo również, że spożywanie posiłków to przyjemność, której często musimy się wyzbywać ze względu na niemożność spożywania różnych potraw powodujących zaburzenia układu pokarmowego. Takie zaburzenia mogę mieć różnorakie źródła. Objawami zaburzonego procesu trawienia i nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego są: zgada, wzdęcia, zaparcia czy nadkwaśność. Trzeba zapobiegać podobnym sytuacjom stosując preparat Verdin (http://www.verdin.pl/budowa-ukladu-pokarmowego.html). Produkty Verdin wspomagają trawienie i doskonale dbają o żołądek i cały układ pokarmowy człowieka. Jedzenie to jedna z największych przyjemności w życiu człowieka, dlatego dbałość o układ pokarmowy, który pozwala na doznawanie tych przyjemności, jest bardzo ważna. Z preparatami Verdin można śmiało wędrować po wszystkich kulinarnych kontynentach będąc bezpiecznym o swój żołądek i układ trawienny.