Szampan uznawany jest za jeden z najbardziej eleganckich trunków świata, doskonały na uroczyste okazje i kolację we dwoje. Orzeźwia, rozwesela i zawsze znakomicie smakuje. Jego walory świetnie charakteryzuje potoczne znaczenie przymiotnika "szampański"
fit.pl
2015-12-28 00:00
Udostępnij
Szampan - król trunków




Szampańska zabawa to wspaniała zabawa, szampańska dziewczyna to dziewczyna pełna wdzięku i temperamentu.

Szampan to naturalnie musujące wino, przygotowywane według specjalnej technologii. Technologię tą odkryli francuscy benedyktyni z opactwa Perignon w XVII w. Do dziś Dom Perignon to jedna z najszlachetniejszych marek szampana. W miarę upływu czasu metodę produkcji szampana znakomicie opanowali także specjaliści z innych krajów. Obecnie doskonałe wina musujące produkuje się nie tylko we Francji, ale również w Hiszpanii, USA, we Włoszech i w wielu innych państwach. Nazwę szampana w oryginalnym brzmieniu Champagne może nosić jednak tylko wino wyprodukowane tradycyjną metodą szampańską we Francji na terenie Szampanii. Nazwa ta została zastrzeżona dla win z tego regionu w 1911 r.

Jak powstaje szampan

Proces powstawania szampana jest podobny jak w przypadku białego wina, z tą podstawową różnicą, że po pierwszej fermentacji w kadziach, przeprowadza się jeszcze drugą – w butelkach. Polega ona na dodaniu do wina odpowiednich ilości cukru oraz drożdży, w efekcie czego wino nasyca się dwutlenkiem węgla. Jest to proces bardzo złożony i trwa około trzech lat. Wino o takich samych walorach jak szampan, wyprodukowane metodą szampańską w innych regionach Francji niż Szampania lub w ogóle w innym kraju nazywa się winem musującym typu szampańskiego. Nieco tańsze i bardziej popularne są zwykle wina musujące. Produkcja ich jest upraszczana, między innymi tym, że wtórna fermentacja przeprowadzana jest nie w butelkach, ale w zamkniętych zbiornikach. Najtańsze, najmniej szlachetne i najczęściej pite w sylwestrową noc są wina gazowane otrzymywane przez mechaniczne wysycenie dwutlenkiem węgla.

Wytrawny lub słodki

Szampan kojarzy się wielu z nas z produktem jednorodnym, tymczasem podobnie jak w przypadku wszystkich win wyróżnia się różne jego rodzaje. W zależności od ilości czerwonych winogron użytych w procesie produkcji moc szampana może wynosić od 9 do 12 %. W zależności od ilości dodanego cukru wyróżnia się szampany: brut zéro (bez dodatku cukru), extra brut czy brut intégral (bardzo wytrawne), brut (wytrawne), extra sec (wytrawnych do półwytrawnych), demi sec (półwytrawne), demi doux (półsłodkie) i doux (słodkie deserowe).

Butelka i korek

Z racji tego, że wewnątrz butelki szampana panuje wysokie ciśnienie, jest ona produkowana z grubszego szkła niż butelki do innych win. Klasyczna butelka szampana ma pojemność 0,75 l, ale w handlu spotyka się również te mniejsze i znacznie większe. Najmniejsza butelka szampana to tzw. ósemka, która mieści niecałe 100 ml trunku, największa natomiast to 30-litrowy Melchizedek. W sklepach zwykle nie spotyka się szampanów o pojemności większej niż 6 l. Cechą wyróżniającą szampana od innych alkoholi jest charakterystyczny korek w kształcie grzyba. Dodatkowym elementem zamknięcia zabezpieczającym przed samoistnym otwarciem butelki jest podtrzymujący korek druciany kaganiec.

Do czego szampan

Największą zaletą szampana jest jego uniwersalność. Można go podawać prawie przy wszystkich okazjach i niemal do wszystkiego (wyjątek stanowią zupy, śledzie i bigos). Do dań z ryb, mięsa, serów oraz jako aperitif poleca się szampany najbardziej wytrawne (brut), natomiast do deserów te słodsze. Bardzo duże znaczenie ma temperatura podawania szampana. Powiada się, że ciepły szampan to zmarnowany szampan. Szampan powinien być mocno schłodzony, najlepiej do temperatury 6 - 8 ° C – niższa uniemożliwiła prawidłowe wydzielanie się bąbelków. Aby szampan nie zagrzał się podczas konsumpcji, po rozlaniu do kieliszków, butelkę z resztą trunku wstawia się do specjalnych wypełnionych lodem kubełków.

Jak otwierać

Wielu osobom sprawia kłopot samo otwarcie butelki z szampanem. Nie jest to takie trudne, pod warunkiem, że trunek ma odpowiednią temperaturę i przed otwarciem nie potrząsamy butelką. Szampan nie powinien strzelać, wybuchać i wylewać się z butelki. Aby elegancko i bez zbędnych sensacji otworzyć butelkę wystarczy zdjąć folię z korka, rozkręcić metalowe zabezpieczenie, mocno ująć korek w lewą rękę, w prawej zaś trzymać butelkę i powoli nią obracać w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Po trzech, czterech obrotach wykręcimy butelkę spod korka. Postępując zgodnie z ta procedurą możemy być pewni, że szampan nie wystrzeli i nie rozleje się, co najwyżej lekko stuknie.

W czym podawać

Kieliszki do szampana powinny mieć specyficzny kształt. Na ogół używa się płaskich, szerokich pucharków albo wąskich, wysokich kieliszków na krótkiej nóżce. W smukłych kieliszkach dłużej utrzymuje się aromat trunku i szampan silniej musuje. W ostatnich latach wymyślono kilka drinków z szampana, z których zapewne najpopularniejszymi są Bucks Fizz czyli szampan z sokiem pomarańczowym i Black Velvet - szampan z ciemnym piwem. Tradycjonaliści uważają jednak, że szampan najlepiej smakuje z kawiorem lub świeżymi truskawkami.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska
dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl