Przez osteoporozę można stracić zęby

Osteoporoza może powodować choroby dziąseł i wypadanie zębów z powodu osłabienia kości
fit.pl
2010-11-18 00:00
Udostępnij
Przez osteoporozę można stracić zęby
Osteoporoza jest groźna dla zębów. Osłabione kości szczęki mogą prowadzić do ich wypadania – alarmują dentyści. Według ostatnich szacunków na osteoporozę cierpi w Polsce prawie 3 miliony ludzi, zagrożonych jest aż 9 milionów. Najczęściej schorzeniem dotknięte są osoby po 50 roku życia, cierpi na nią ponad 30% osób w tym wieku. O tym, że wpływa ona na zęby wie jedynie 5% ankietowanych on-line – to już dane z ankiety Dentim clinic.
Nie tylko kobiety, nie tylko kości
Ponad 30% kobiet powyżej 50 roku życia cierpi w Polsce na osteoporozę. Powodem tej choroby cywilizacyjnej stawianej na równi z otyłością i chorobami serca jest najczęściej gwałtowny spadek masy ciała, towarzyszący menopauzie i spadkowi poziomu estrogenów odpowiedzialnych za odporność kości. Ale nie tylko, schorzenie to dotyka także osoby z niedoborem witaminy D i mało aktywne fizycznie.  Wbrew mitom, na chorobę narażeni są także mężczyźni – dziś ponad 8% wszystkich przypadków dotyka właśnie ich. Chorobie coraz baczniej przyglądają się także dentyści, okazuje się bowiem, że schorzenie to wpływa także na zęby.
den tekst - Osteoporoza kojarzy nam się zazwyczaj ze złamaniami kończyn, przez co zapominamy zupełnie, że atakuje również te kości, które utrzymują nasze zęby w żuchwie. Schorzenie dotyka najczęściej przednią części kości szczękowych w okolicy jedynek, dwójek i trójek. W skutek postępującej demineralizacji, zęby, osadzone do tej pory mocno w zębodołach, zaczynają się obluzowywać a w końcu wypadać. Dlatego osoby chorujące na osteoporozę lub nią zagrożone powinny pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Możemy wtedy podjąć odpowiednie kroki, by zminimalizować skutki choroby i ochronić zęby, a w skrajnych przypadkach przystąpić do odbudowy uzębienia i wzmocnienia kości – wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.   I dodaje: - Ważna jest także odpowiednia dieta osoby z osłabionymi zębami. Dieta bogata w wapń i witaminy D i K. Powinniśmy także unikać picia kawy, wpływa ona niekorzystnie na gospodarkę wapniem w naszym organizmie - dodaje.
Osteoporoza rozpoznana u dentysty
Obecnie dzięki zaawansowanym technikom badań zdarza się, że to dentysta mówi pacjentom o podejrzeniu osteoporozy. Niektóre gabinety wyposażone są w specjalny program, który na podstawie zdjęcia pantograficznego i grubości żuchwy pacjenta analizuje zagrożenie schorzeniem. Często wystarczy jednak zwykłe badanie, by lekarz stomatolog stwierdził zmiany sugerujące osteoporozę.  W takich wypadkach podejmuje odpowiednią formę leczenia zębów i kieruje na dalsze badania.
– Badaniu powinny poddawać się w pierwszej kolejności osoby z grupy ryzyka tj. kobiety wieku 40-50 lat w okresie menopauzy, kobiety powyżej 65 roku życia, a także mężczyźni powyżej 50 roku życia, nałogowi palacze i osoby nadużywające w przeszłości alkohol – mówi Fąferko. - Niestety zdarza się, że z powodu zbyt późno zdiagnozowanej choroby dochodzi do utraty zębów. Zazwyczaj są to pojedyncze ubytki, ale spotkałem się z przypadkami, kiedy pacjenci tracili wszystkie zęby i konieczna była całkowita odbudowa. W tym przypadku konieczne staje się leczenie implantologiczne – dodaje.

[-------]
Leczenie implantologiczne polega na wszczepieniu do kości szczęki implantu, czyli imitacji korzenia zębowego. Taki implant wykonuje się najczęściej z tytanu, a niektóre firmy powlekają go dodatkowo specjalną powłoką przyspieszającą późniejsze spajanie się implantu z kością. Na wszczepiony już implant nakłada się most lub koronę do złudzenia przypominające własne zęby pacjenta. – W wielu przypadkach jest to jedyne wyjście, żeby odbudować szkody wyrządzone przez osłabione kości w jamie ustnej. W parze z tym jednak musi iść zmiana stylu życia, większa aktywność, dieta i regularne kontrole – mówi Fąferko.
Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami osteoporozy w jamie ustnej?
Osoby z osteoporozą powinny dbać o swoje zęby tak samo jak osoby zdrowe. Najważniejsza jest higiena i regularne mycie zębów pastami z dużą zawartością fluoru. Ważne jest także, żeby stosować nić dentystyczną, usuwającą resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Warto także popracować nad techniką mycia zębów. Osoby z osteoporozą powinny szczotkować je delikatniej, stosować szczoteczki z miękkim włosiem i nie uderzać szczoteczką o zęby, które już i tak są osłabione chorobą.  Powinniśmy także unikać twardego jedzenia – surowych, twardych warzyw i owoców oraz cukierków. Warto także wyeliminować ze swojej diety pizzę, kostki lodu czy grzanki, jedzenie to może podrażniać nasze dziąsło, powodując osłabienie zęba w dziąśle.

www.fit.pl